Stajyer ehliyetli araç kiralayabilir mi?

Stajyer ehliyetli araç kiralayabilir mi?
Son dönemlerde yürürlüğe giren stajyer ehliyet sistemi beraberinde bir çok soru işaretini getirmiştir. Şimdilerde ise akıllara gelen stajyer ehliyetli kişi araç kiralayabilir mi sorusunu ve stajyer ehliyet detaylarını sizler için cevaplayacağız.

Stajyer ehliyet nedir?

Stajyer ehliyet, ehliyet alacak kişinin 2 yıl boyunca tam ehliyet alma hakkına sahip olup olmayacağını belirleyen bir uygulama sınavıdır diyebiliriz. Biraz daha açmak gerekirse uygulamalı olarak yapılan bir testtir diyebiliriz. Tabi ki isteyen sürücü 2 yıl trafiğe çıkmayarak ta bu testi geçmiş sayılır. Eski sistemde ehliyet kursuna yazılan sürücü adayı teorik ve direksiyon sınavını geçer ve araç kullanmaya hak kazanır. Trafiğe evrak teslimi sonrasında ehliyet sahibi olurdu. Şimdi ise aynı sınavı geçen kişi öncelikle 2 yıl denemeye tabi tutulur. 2 yıl boyunca alkollü araç kullanmayan, 3 defa kırmızı ışıkta geçmeyen ve bunun gibi kural ihlali yapmayan kişiler 2 yılın sonunda gerçek ve stajyer olmayan ehliyet sahibi olurlar. Stajyer ehliyet 1 Ocak 2016'da geçerli olacaktır. Fakat son sınava kaydını yapan sürücüler de stajyer ehliyete tabi tutulacaktır.

Stajyer ehliyet ile araba kiralanabilir mi?

Üzülerek cevaplıyoruz ki maalesef stajyer ehliyet sahibi kişi araç kiralayamaz. Kiralama rehberi sayfamızdan da detaylıca yazıp belirttiğimiz gibi oto kiralama için öncelikle 2 yıl ehliyet şartı koyulmaktadır. Bunun yanında 25 yaş altı kişiler de araç kiralayamaz. Yani öncelikle kursu geçip sonra stajyer ehliyetten muaf olup, bunun yanında da 25 yaşınızı doldurmanız gerekmektedir. Ve bununla ilgili diğer firmalarında tutumları sert ve nettir.

Eğer şartları karşılıyorsanız hemen adana oto kiralama sayfamızdan araç kiralama yapabilirsiniz. 
İlginizi Çekebilir
Whatsapp Telefon